elämys
Aloita uuden vuoden vietto hulvattomalla Tenorit liemessä -komedialla!
Uuden vuoden esitys 31.12.2021 klo 18.
Kolme tenoria, kaksi vaimoa, kolme tyttöystävää ja yksi hotellisviitti – mikä voisikaan mennä pieleen?
"Ajoituksellisesti nerokas ja ajatuksellisesti vauhdikas!"
Elämänjanoinen farssikomedia Tenorit liemessä sijoittuu 1930-luvulle pariisilaisen hotellin sviittiin, jossa valmistaudutaan vuosisadan konserttiin. Kaikki alkaa kuitenkin luisua uomistaan niin, että suurkonsertin esittäminen on peruuntumassa. Mustasukkaisuudelta ja väärinkäsityksiltä ei voida välttyä, kun liemeen joutuvat niin manageri, tenorit kuin heidän vaimonsa ja tyttöystävänsäkin. Mukaan mahtuu tietenkin myös yksi laulava italialainen piccolo. Konsertin alun lähestyessä myös ihmissuhteet kiristyvät, ja laulajatähtien manageri yrittää parhaansa pitääkseen konsertin aikataulun aisoissa.
Tenorit liemessä (A Comedy of Tenors, 2015) on Ken Ludwigin käsikirjoittama ja Reita Lounatvuoren suomentama. Näytelmä on saanut Euroopan kantaesityksensä helmikuussa 2017 Helsingin kaupunginteatterissa.
Ohjaaja Jukka Keinonen määrittelee Tenorit elämänjanoiseksi farssikomediaksi, jonka polttoaineena on kiihkeä halu esiintyä ja rakastaa. Luvassa on komeaa musiikkia, kuumia tunteita ja pidäkkeetöntä elämäniloa. Eli kaikkea sitä, mitä nyt tarvitsemme.
Varaa tästä TakaisinOsoite
Savilahdenkatu 11, 50100 Mikkeli
Puhelin
044 402 1539
Sähköposti
info@mikkelinteatteri.fi
Verkkosivusto
www.mikkelinteatteri.fi
Tuote saatavilla
Tuote saatavilla 01.01.2022 saakka